Ćwiczenia siłowe
Mówię niektórym pacjentom, że mają się więcej ruszać i ćwiczyć, a oni często odpowiadają: ale ja się cały dzień kręcę po domu.
To absolutnie nie wystarcza. A dlaczego nie wystarcza?
Mamy 2 rodzaje włókien mięśniowych: wolno- i szybko kurczliwe. Te pierwsze, utrzymują pozycję pionową przy staniu i chodzeniu, pracują cały czas, używamy ich codziennie, dlatego z wiekiem zanikają dużo wolniej.
Włókna szybkokurczliwe są potrzebne do krótkiego intensywnego wysiłku np. gdy chcemynagle wstać, podnieść coś ciężkiego czy przebiec kawałek. Biorą udział w utrzymaniu równowagi i zapobiegają upadkom np. przy potknięciu się czy poślizgnięciu.
Gdy włókna szybkokurczliwe nie są używane, zanikają, w ich miejsce tworzy się tkanka tłuszczowa, proces zaczyna się już po 40-tce. I niestety tworzą się tylko podczas ćwiczeń siłowych. Dlatego samo chodzenie, spacery czy bieganie nie wystarczą.
Konieczne są ĆWICZENIA SIŁOWE, nawet lekkie. To może być chodzenie po schodach, chodzenie po górach, praca w ogrodzie, rower, ćwiczenia z hantlami, podnoszenie ciężarów z nawet niewielką ilością powtórzeń, trening z gumą gimnastyczną lub TRX-em. Kilka razy w tygodniu wystarczy.
Istnieje wyraźna korelacja między osłabieniem siły mięśni a długością życia, upadkami ze złamaniami i różnymi chorobami przewlekłymi.
Jestem wielką fanką wysiłku fizycznego. Jest coraz więcej dowodów na to, że odpowiedni trening daje zdrowie i przedłuża życie.
A jak wyglądają wasze ulubione ćwiczenia siłowe? Ja lubię ćwiczenia na TRX-ie.